Alapösszegű ápolási díj igénylését fontolgatod? Tudni akarod, hogy hány forintot ér, jogosult vagy-e rá és hogyan igényelheted?
Alapösszegű ápolási díjra akkor vagy jogosult, ha súlyoson fogyatékos hozzátartozódat (bárhány éves lehet) vagy tartósan beteg kiskorú hozzátartozódat gondozod otthon. Erre az ellátásra vagytok például jogosultak akkor, ha a gyermeked tud önállóan enni, inni, tisztálkodni vagy közlekedni a lakásban, és nem lehet magára hagyni. Vagy például akkor, ha az étkezés, tisztálkodás, öltözködés wc-használat és lakáson belüli közlekedés területei közül bármely három terület számára önállóan kivitelezhető, de két területen segítségre van szüksége.
Az összege 2018-ban 32.600 Forint.
Hogyan igényelhető az alapösszegű ápolási díj?
Az igénylést két lépésben intézd. Először is ki kell töltened az igénylőlapot. Természetesen igazolnod kell, hogy jogosult vagy az ellátásra.
A szükséges iratokat a háziorvos állítja ki.
- A háziorvosnak igazolnia kell, hogy a hozzátartozód, akit ápolsz, súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg.
- A háziorvosnak adnia kell egy szakvéleményt arról, hogy a sérült hozzátartozódnak szüksége van a tartós gondozásra.
- Ha kiskorú, akkor még egy papírt kell beszerezni: ebben az intézménnyel igazoltatnod kell, igazolnod kell, hogy a gygermek legfeljebb 5 órát tartózkodik intézményies ellátásban (például óvodában, vagy nappali intézményben stb.) illetve, ha iskolába jár, igazolni kell, hogy a köznevelési intézményben való kötelező tartózkodása a köznevelési törvényben meghatározott időtartamot nem haladja meg.
Akkor elég csak a háziorvoshoz elmenni?
Igen, hiszen az ápolt egészségi állapotára vonatkozó igazolások bizonyára már rendelkezésre állnak. A házi orvosnak azt kell igazolni, hogy az ápolt személy tartósan beteg kiskorú, vagy súlyosan fogyatékos személy.
A háziorvos az igazolást a rehabilitációs hatóság súlyos fogyatékosság minősítését tartalmazó, érvényes és hatályos szakhatósági állásfoglalása vagy szakvéleménye, illetve a fogyatékossági támogatással összefüggő feladatkörében eljáró hatóság határozata, vagy a szakmailag illetékes szakfelügyelő főorvos igazolása, vagy a fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézmény vagy területileg illetékes szakrendelő intézet szakorvosa ( pl. a magasabb összegű családi pótlékra jogosító igazolás) által kiadott zárójelentés, igazolás alapján állítja ki.
A háziorvos ezért kérheti (jogosan), hogy hozd el az ápolt egészséi állapotára vonatkozó igazolásokat. Érdemes előtte telefonon beszélni a háziorvossal arról, hogy milyen iratokat gyűjts össze.
Ez azért jó, mert akkor talán kevesebb kört kell futni az iratok beszerzésével.
Egy háztartásban kell-e lakni?
Nem, lehet eltérő a címetek, és lakhattok máshol is, legalábbis a törvény ezt engedi. De azt ellenőrizni fogják, hogy ténylegesen el tudod-e végezni az ápolási teendőket, ha nem egy helyen laktok. Általában az az életszerű, amikor megegyezik a te és a hozzátartozód címe.
Munkaviszonynak minősül-e az ápolás?
Nem. Az érdekvédelem dolgozik rajta, hogy elismerjék munkaviszonykényt, de ez egyelőre nem történt meg. De az ápolás már most is nyugdíjszerző szolgálati időnek minősül. Ez azt jelenti, hogy az ellátásból 10% nyugdíjjárulékot vonnak le. Persze ha már nyugdíjas vagy, akkor ezt a 10%-ot nem fogják levonni, és a teljes összeget megkapod. Az ápolás ideje alatt az egészségügyi ellátásra járulékfizetés nélkül jogosult vagy, de az ápolási díj folyósításának időtartama nem számít biztosításban töltött időnek.
Lehet-e dolgozni mellette?
Igen, legfeljebb napi 4 órában.
Mikor nem vagy jogosult az alapösszegű ápolási díjra?
Elég sok kizáró szabály van, ezek közül a legfontosabbak az alábbiak:
- ha az ápoltad két hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézeti, valamint nappali ellátást nyújtó vagy bentlakásos szociális intézményi ellátásban, óvodai elhelyezésben vagy gyermekvédelmi szakellátást nyújtó bentlakásos intézményi elhelyezésben részesül, illetve köznevelési intézmény tanulója vagy felsőoktatási intézmény nappali képzésben részt vevő hallgatója, kivéve, ha
- ha az óvoda vagy a nappali ellátást nyújtó szociális intézmény igénybevételének, illetve a felsőoktatási intézmény látogatási kötelezettségének időtartama átlagosan a napi 5 órát meghaladja;
- ha az ápoló bármilyen iskola nappali képzésben résztvevő tanulója;
- ha az ápoló rendszeres pénzellátásban (pl. nyugdíj) részesül, s annak összege meghaladja az ápolási díj összegét, vagy ha az ápoló kereső tevékenységet folytat _ az otthoni munkát kivéve- és a napi munkaideje meghaladja a négy órát,
- ha kollégiumban tanul a gyermeked, és csak a hétvégét tölti otthon;
Kinél igényeld, milyen formanyomtatványon?
Igénylést a lakóhely szerinti járási hivatalban kell leadni. A járási hivatalok listájából válaszd ki az illetékes irodát. A formanyomtatványokat a pénzbeli ellátásrokról szóló 63/2006. (III. 27.) kormányrendelet 5. és 6. mellékleteiben találod.
Beszéld át a kérdéseidet az egyik ügyintézővel, és kérd meg, hogy segítsen neked előkészíteni az igénylés beadását. Ezzel gyorsabban és sikeresebben végezheted el a szükséges ügyintézést.
Mire figyelj nagyon?
Ha bármilyen adatod megváltozik, azonnal jelentsd be a járási hivatalban, mert ha nem teszed, könnyen lehet, hogy megvonják az ápolási díjat tőletek. Hivatalosan erre 15 napod van.
Vélemény, hozzászólás?