Ha otthon gondozod sérült gyermeked, szülőd, rokonod, és nem tudsz munkát vállalni, majdnem biztos, hogy jogosult vagy ápolási díjra. Milyen típusai vannak, és hogyan juthatsz hozzá?
- Ha súlyoson fogyatékos vagy tartósan beteg kiskorút gondozol otthon, akkor alapösszegű ápolási díjra vagy jogosult. Ez 2018-ban 32.600 forint.
- Ha már jogosult vagy magasabb összegű családi pótlékra vagy E minősítésű munkaképességi kategóriába sorolt személyt gondozol, akkor kiemelt ápolási díjra vagy jogosult. Ez magyarul azt jelenti, hogy intenzív ápolásra szorul a gyermeked, például nem tud egyedül enni, közlekedni a lakásban. Ez 2018-ban 58.600 forint.
- Ha a fenti kritériumnak nem felelsz meg, de súlyosan fogyatékos személy gondozását végzed, akkor emelt összegű ápolási díjra vagy jogosult, ami 2018-ban 48.900 forint.
Milyen rokoni kapcsolat szükséges?
Akkor vetehet igénybe, ha hozzátartozója vagy annak, akit ápolsz. Hozzátartozónak az számít, aki a polgári törvénykönyv szerint hozzátartozó vagy közeli hozzátartozó.
Hozzátartozó: a közeli hozzátartozó, valamint az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa;
Közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.
Hol nyújtsd be a kérelmet?
A hatósági bizonyítvány kiállítását
- a lakóhely szerint illetékes megyei kormányhivatal megyeszékhely szerint illetékes járási hivatalánál, (pl. Baranya megyében a Pécsi járási Hivatalnál).
- ha Budapesten vagy Pest megyében laksz, akkor a Budapest Főváros Kormányhivatala III. kerület Járási Hivatalánál (1035 Budapest, Váradi u. 15.) kérvényezd.
A hatóság meg fogja küldeni a vizsgálat eredményét a járási hivatalhoz, aki vizsgálja, hogy jogosultak vagytok-e az ellátásra.
Egy háztartásban kell-e lakni?
Nem feltétlenül, mert lehet eltérő a címetek, és lakhattok máshol is. De azt biztosan ellenőrizni fogják, hogy ténylegesen el tudod-e végezni az ápolási teendőket, ha nem egy helyen laktok. Általában az az életszerű, amikor megegyezik a te és a hozzátartozód címe.
Munkaviszonynak minősül-e az ápolás?
Nem. Az érdekvédelem dolgozik rajta, hogy elismerjék munkaviszonykényt, de ez egyelőre nem történt meg. De az ápolás már most is nyugdíjszerző szolgálati időnek minősül. Ez azt jelenti, hogy az ellátásból 10% nyugdíjjárulékot vonnak le. Persze ha már nyugdíjas vagy, akkor ezt a 10%-ot nem fogják levonni, és a teljes összeget megkapod. Az ápolás ideje alatt az egészségügyi ellátásra járulékfizetés nélkül jogosult vagy, de az ápolási díj folyósításának időtartama nem számít biztosításban töltött időnek.
Mikor nem vagy jogosult az emelt összegű ápolási díjra?
Elég sok kizáró szabály van, ezek közül a legfontosabbak a következők:
- az ápolt személy két hónapot meghaladóan fekvőbeteg-gyógyintézeti, valamint nappali ellátást nyújtó vagy bentlakásos szociális intézményi ellátásban, óvodai elhelyezésben vagy gyermekvédelmi szakellátást nyújtó bentlakásos intézményi elhelyezésben részesül, illetve köznevelési intézmény tanulója vagy felsőoktatási intézmény nappali képzésben részt vevő hallgatója, kivéve, ha
- aa) a köznevelési intézményben eltöltött idő a nemzeti köznevelésről szóló törvényben a köznevelési intézményben való kötelező tartózkodásra meghatározott időtartamot nem haladja meg,
- ab) az óvoda vagy a nappali ellátást nyújtó szociális intézmény igénybevételének, illetve a felsőoktatási intézmény látogatási kötelezettségének időtartama átlagosan a napi 5 órát nem haladja meg,
- ac) a köznevelési, illetve a felsőoktatási intézmény látogatása, vagy a nappali ellátást nyújtó szociális intézmény igénybevétele csak az ápolást végző személy rendszeres közreműködésével valósítható meg, ( Tudom, hogy a jogszabály szövege, de a hiteles információ miatt szükséges pontosan idézni)
Kinél igényeld, az emelt összgű ápolási díjat és milyen formanyomtatványon?
Igénylést a lakóhely szerinti járási hivatalban kell leadni. A járási hivatalok listájából válaszd ki az illetékes irodát. A formanyomtatványokat a pénzbeli ellátásrokról szóló 63/2006. (III. 27.) kormányrendelet 5. és 6. mellékleteiben találod.
Beszéld át a kérdéseidet az egyik ügyintézővel, és kérd meg, hogy segítsen neked előkészíteni az igénylés beadását. Ezzel gyorsabban és sikeresebben végezheted el a szükséges ügyintézést.
Mire figyelj nagyon?
Ha bármilyen adatod megváltozik, azonnal jelentsd be a járási hivatalban, mert ha nem teszed, könnyen lehet, hogy megvonják az ápolási díjat tőletek. Hivatalosan erre 15 napod van.
Hol találsz még információt?
Az ápolási díj és az otthonápolás témájában indított új honlapunkon egyre több információt találsz. A honlapot otthon ápolókkal közösen szerkesztjük, és egyre több személyes tapasztalatot, történetet olvashatsz majd rajta, illetve lehetőséged lesz neked is megírni saját tapasztalataidat és történeted.
Vélemény, hozzászólás?