A fogyatékosok otthona egy összefoglaló név, ami alatt bentlakásos intézeteket és lakóotthonokat, kisebb és nagyobb lakóhelyeket értünk. Ide tartoznak a normális, emberléptékű lakóotthonok, és ide tartoznak a rossz bánásmódról hírhedt intézetek is. Fogyatékosok otthona témávan nagyon sokszor csak az idős szülők kezdenek foglalkozni, pedig a kisebbek szüleinek is fontos tudniuk, hogy milyen ellátási formák várnak rájuk 10-20-30 év múlva.
A legnagyobb tévedés a fogyatékosok otthonaival kapcsolatban
Az intézményes ellátással kapcsolatban van egy óriási tévhit, előítélet, amiben nagyon sok szülő osztozik. Ez pedig az, hogy Magyarország az intézeteket lebontja, és helyettük lakóotthonokat épít. Az elmúlt 20 év szociálpolitikája merőkanállal szórta és szórja ezt a hazugságot a sérült emberekre és családjaikra. De szülőként nagyon fontos tudnod: azért, mert azt mondják, hogy kitagolnak, még ugyanúgy húzzák fel az intézeteket, mint a Kádár rendszerben.
A kormányok és minisztériumok minden évben meghirdetnek néhány kitagolási programot, súlyos milliókból íratnak szakértői tanulmányokat szakértőkkel, hogy hogyan kellene megcsinálni a kitagolást. Aztán ha megírták, akkor beteszik a fiókba ezeket a tanulmányokat, és megrendelik a következőt. A szakértők megírják, kiszámlázzák, a politikusok rendelgetik. A kitagolás tényleges története Magyarországon nagyjában ennyi.
Cinikusan hangzik? Nem az. Ezek a kőkemény tények. Az alábbi ábrán a kék vonal az intézetekben élő fogyatékos emberek számát mutatja, a piros vonal a lakóotthonokban élők számát. Ha a két vonal közeledne egymáshoz, azt jelentené, hogy létezik kitagolás. De a két vonal egyáltalán nem közeledik egymáshoz.
17 ezer fogyatékos ember él ma intézetekben, és 1500-an vannak lakóotthonokban. Ez az arány évtizede változatlan.
Nagyon sok szülő hisz abban, hogy mire az ő gyereke nagy lesz, addigra lesznek lakóotthonok nagy számban Magyarországon. Én erre nem mernék fogadni, az ellenkezőjére sajnos igen. Ezért ha pici gyermeked van, akkor is érdemes képet alkotnod magadnak a hazai intézményrendszerről, és jó előre felkészülni arra, hogyan kerülheted el.
Vagy ha nem tudod elkerülni, akkor arra, hogyan védd meg magad és a gyermeked amennyire csak lehet a káros hatásaitól.
Fogyatékosok otthona: hol vannak Magyarországon?
A hazai intézményrendszer szinte kizárólag intézetekből áll. A legtöbbjük régi kastélyépület, amit még az ötvenes évek elején vettek el a kommunisták a földbirtokosoktól. Ilyen intézet például az egykori Rimanóczy Kastélyban található szociális gondozó, amely Zsira településen található. Az intézetbe Budapestről viszik a sérült felnőtteket.
Mivel Budapesten nincsenek állami forrásból fenntartott lakóotthonok, ezért a fővárosiak vidékre, sokszor a határszélre kénytelenek intézetekbe menni. A zsirai kastély a nyugati határon, Kőszeg és Fertőkeresztúr között helyezkedik el félúton. A településen kevesebb, mint ezer lélek lakik, természetesen az intézetben lakó több, mint 150 fogyatékos embert leszámítva.
Zsira csak az egyik ilyen intézet a több, mint 150-ből. Ilyenek például a hasonlóan nagy intézetek például Bélapátfalván vagy Diósjenőn. Ezek az intézetek jellemzőek voltak 20 éve már, és szerintem 20 év múlva is meghatározók lesznek Magyarországon.
Ez a tipikus. Budapestről vidékre. A vidéki nagyvárosokból, megyeszékhelyekről a falvakba, peremvidékekre viszik a fogyatékos emberek intézeteit.
Ha a fogyatékosok otthonainak elhelyezkedését, és a sérült emberek mozgását meg akarnánk rajzolni, ilyen képet látnánk.
Milyen az élet ezekben az intézményekben?
Minél nagyobb egy intézet, annál nehezebb az ott élő emberek sorsa. Az ápolónők annál leterheltebbek, a gondozók annál ingerültebbek, a segédeknek annál könnyebben jár el a keze, és persze az igazgatónők és igazgatók is annál feszültebbek. Minél többen vannak, annál nagyobb eséllyel szedálják le vagy bántalmazzák a lakókat.
Személyesen tudom, és sok-sok ember tudja még rajtam kívül, hogy milyen brutális bántalmazásnak teszik ki a sérült embereket ezekben az intézményekben.
A zárt ajtók mögött szinte bármi megtörténhet.
Persze a méret önmagában nem garancia semmire. Pici lakóotthonokban is kialakulhatnak diktatúrák. Az Értelmes Életért Alapítvány pesti lakóotthonában az ombudsmani vizsgálat az érzelmi és mentális bántalmazás sok-sok jegyét fedezte fel, és erőfitogtató, tekintélyelvű lakóthonnak ítélte a kívülről látszólag békés lakóotthont.
Talán mégsem tévedünk nagyot, ha azt mondjuk, hogy a lakóotthonokban normálisabb, emberibb élet élhetőbb sok-sok fogyatékos ember számára. És a tapasztalatok is ezt mutatják.
A TASZ filmje: Láthatatlanok (2011)
Természetesen vannak jobb és rosszabb helyek. Rengeteg intézetben a dolgozók mindent megtesznek azért, hogy a lakóknak emberséges, normálisabb élete legyen. Ugyanakkor az intézet falai kőkeményen szorítják satuba őket is. Pontosan úgy, ahogyan Propszt Mária, egykori intézeti főnővér megrázó történetei tárják elénk a TASZ filmjében, amelyet még 2011-ben készítettünk.
Hol találsz adatbázist fogyatékosok otthonáról?
Ha szeretnéd tudni, hogy a közeledben vagy máshol Magyarországon hol találhatók fogyatékosok intézményei, otthonai, a Kézenfogva Alapítvány adatbázisában érdemes körülnézned. Tudomásom szerint ez ma legjobb, leginkább naprakész nyilvános információs bázis a témában.
(Címlapfotó: TASZ)
Zsuzsi mondta
Kedves Tamás! Van biztosan egy olyan (nagy) otthon, ahol már folyik munkatársak képzése a lakóotthonokkal kapcsolatos változásokra. Már van telek is, talán több is. Persze ez nem jelenti azt, hogy meg is fog valósulni. De mivel a jelenlegi otthon egy szép régi épület, és valakinek szüksége van rá, szerintem véghez fog menni a változás, sajnos.