Kiemelt ápolási díjra van szükséged? Hány forintot ér, jogosult vagy-e rá? Hogyan igényelheted?
Kiemelt ápolási díjra két esetben vagy jogosult:
- Gyerek esetén akkor, ha utána magasabb összegű családi pótlékra vagy jogosult, és te otthon ápolod.
- Felnőtt esetén akkor, ha munkavégző képessége alapján E-kategóriás besorolást kapott (vagyis a rehabilitációja nem javasolt az állapota súlyossága miatt), és persze te ápolod.
A kiemelt ápolási díj összege 2018-ban: 58.680 Forint, ami nettó 52.812 Forint.
Milyen igazolásra van szükséged a kiemelt ápolási díj megkapásához?
Ha gyereknek kell, akkor ugyanazt szakorvost keresd fel, aki kiállította az igazolást már korábban az emelt összegű családi pótlékról. Az ő igazolásával kell megkeresned aztán a járási hivatalt, és ott tudod leadni az igénylést.
Ha felnőttnek kell, akkor komplex rehabilitációs minősítés eredményéről szóló dokumentumra lesz szükségetek. Ha ez még nincsen, akkor kérvényezd a vizsgálatot a lakóhely szerint illetékes rehabilitációs hatóságnál.
Mit jelent a kiemelt ápolási igény a gyermek esetében?
A kiemelt ápolási szükséglet azt jelenti, hogy az érintett személy tartós betegsége vagy fogyatékossága miatt
- más személyes segítsége nélkül nem képes az illemhelyet, wc-t használni,
- más személyes segítsége nélkül segédeszköz igénybevételével sem képes a lakásban közlekedni, és
- más személyes segítsége nélkül nem képes evéssel, a tisztálkodással vagy az öltözködéssel kapcsolatos tevékenységcsoportok közül legalább kettőt ellátni.
Ezek azok a dolgok, amelyeket a szakorvosnak kell igazolnia.
Hol nyújtsd be a kérelmet a kiemelt ápolási díj igényléséhez?
A hatósági bizonyítvány kiállítását
- a lakóhely szerint illetékes megyei kormányhivatal megyeszékhely szerint illetékes járási hivatalánál, (pl. Baranya megyében a Pécsi járási Hivatalnál). A járási hivatalok listáját itt találod.
- ha Budapesten vagy Pest megyében laksz, akkor a Budapest Főváros Kormányhivatala III. kerület Járási Hivatalánál (1035 Budapest, Váradi u. 15.) kérvényezd.
A hatóság meg fogja küldeni a vizsgálat eredményét a járási hivatalhoz, aki vizsgálja, hogy jogosultak vagytok-e az ellátásra.
Egy háztartásban kell-e lakni?
Nem feltétlenül, legalábbis a törvény nem írja elő. Lehet eltérő a címetek, és lakhattok máshol is. De azt biztosan ellenőrizni fogják, hogy ténylegesen el tudod-e végezni az ápolási teendőket, ha nem egy helyen laktok. Ez pedig szinte lehetetlen más lakóhelyen. Általában az az életszerű, amikor megegyezik a te és a hozzátartozód címe.
Munkaviszonynak minősül-e az ápolás?
Sajnos nem. Az érdekvédelem küzd érte, hogy elismerjék munkaviszonykényt, de ez egyelőre nem történt meg. De az ápolás már most is nyugdíjszerző szolgálati időnek minősül legalább. Az ellátásból 10% nyugdíjjárulékot vonnak le. Persze ha már nyugdíjas vagy, akkor ezt a 10%-ot nem fogják levonni, ekkor a teljes összeget megkapod. Jó hír még, hogy az ápolás ideje alatt az egészségbiztosító felé biztosítottnak számítasz.
Mikor nem vagy jogosult a kiemelt ápolási díjra?
Elég sok kizáró szabály van. A legfontosabb természetesen az, ha nem feleltek meg a minősítési kritériumoknak. Ezen kívül a legfontosabbak a következők:
- ha két hónapnál több időt tölt a sérült hozzátartozód, gyermek intézetben;
- ha naponta a minimálisan kötelező időnél többet van nappali intézményben, iskolában stb.;
- ha bármilyen iskola nappali képzésben résztvevő tanulója;
- ha kollégiumban tanul a gyermeked, és csak a hétvégét tölti otthon;
Kinél igényeld, milyen papíron a kimelt ápolási díjat?
Igénylést a lakóhely szerinti járási hivatalban kell leadni. A járási hivatalok listájából válaszd ki az illetékes irodát. A formanyomtatványokat a pénzbeli ellátásrokról szóló 63/2006. (III. 27.) kormányrendelet 5. és 6. mellékleteiben találod.
Hogyan kezd el az igénylést?
Keresd meg a hozzád tartozó járási hivatalt telefonon, és keress egy ügyintézőt, aki el tudja neked mondani, hogy nálatok hogyan zajlik az igénylést. Az igénylés alapvetően egységes az egész országban, de apróbb különbségek, helyi szokások sokszor vannak.
Beszéld át a kérdéseidet az ügyintézővel, és kérd meg, hogy segítsen neked előkészíteni az igénylés beadását. Ezzel gyorsabban és sikeresebben végezheted el a szükséges ügyintézést.
Mire figyelj nagyon?
Ha bármilyen adatod megváltozik, azonnal jelentsd be a járási hivatalban, mert ha nem teszed, könnyen lehet, hogy megvonják az ápolási díjat tőletek. Hivatalosan erre 15 napod van.
Vélemény, hozzászólás?