• Ugrás az elsődleges navigációhoz
  • Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz

Jövő idő Magazin

Ha sérült a gyermeked!

  • Címlap
  • Ápolási díj
  • Életmód
  • Érdekvédelem
  • Vélemény
  • Összes cikk
  • Kapcsolat
Most itt vagy: Főoldal / Életmód / Gondnokság alá helyezés: mit tudj róla, mielőtt belevágsz?
gondnokság alá helyezés

Gondnokság alá helyezés: mit tudj róla, mielőtt belevágsz?

2018-06-25 | Szerző: Verdes Tamás Szólj hozzá!

Fontolgatod a gondnokság alá helyezést? Úgy érzed, hogy előbb utóbb elkerülhetetlen lesz? Mire figyelj, ha jól akarod csinálni?

Mi a különbség a gyámság és a gondnokság között?

A gondnokságot nem szabad összekeverni a gyámsággal (angol nevén: conservatorship). Gondokság alá helyezni csak felnőtteket lehet, gyámság alá csak kiskorúakat. Ugyanakkor mindkét esetben arról van szó, hogy egy bíróság vagy hatóság által kinevezett személy a gondnokság és gyámság alá helyezett sérült ember nevében és helyett eljárhat.

Ebben az írásban a gondnokság alá helyezésről írok csak, tehát az írás felnőtt fogyatékos emberek jogi helyzetéről szól, és arról, mire figyelj oda, ha nálatok is előkerül ez a jogi megoldás mint kényszer vagy mint lehetőség.

A gondnokság alá helyezés jelentése

Ha a felnőtt fiadat vagy lányodat gondnokság alá helyezed, akkor helyette minden olyan dologban te dönthetsz, te írhatsz alá, amiben a bíróság téged erre felhatlmazott. Te mehetsz helyette a hivatalba, és írhatod alá az iratok igénylését. Te döntheted el a kórházban, hogy megműtsék vagy ne. Te dönthetsz a pénzéről és te dönthetsz arról is, hogy hol lakjon: gondnokként beutalhatod egy bentlakásos intézetbe vagy dönthetsz úgy, hogy otthon neveled, és hivatalosan is a saját lakásodba jelented be.

A te szempontodból tehát azt jelenti, hogy a felnőtt sérült gyermeked jogi értelemben kiskorú lesz, és helyette ugyanúgy dönthetsz, mintha 7 éves lenne. És jelenti azt is, hogy hasonló mértékben vagy felelős az ő dolgaiért.

Az ő szempontjából azt jelenti, hogy sok dologban valaki más dönt helyette. Ennek sok előnye lehet: például ha pénzügyekben vagy egészségügyi kérdésekben képtelen arra, hogy döntsön vagy ezeket a dolgokat egyáltalán megértse, akkor ezekkel az eljárásokkal, kérdésekkel őt nem is kell terhelni. Ahogyan egy gyermeket sem kérdezünk meg róla, hogy akarja-e az oltást vagy hol szeretne lakni.

De ő felnőtt, és szeretne önállóbb is lenni, élni a saját életét, és függetlenedni tőled. Ez még akkor is így van, ha értelmi fogyatékos, hiszen akkor is szeretné megélni a felnőttséget. A gondnokság alá helyezés az ő szempontjából ezért korlátozás is, ami ellen lehet, hogy egy napon tiltakozni fog.

Mit jelent a gondnokság Magyarországon?

És van itt még valami: ha gondnokság alá helyezed, és te leszel a gondnoka, neked is lesz egy „gondnokod”, aki el fog számoltatni rendszeresen. Ez a gyámhatóság, akinek az a feladata, hogy a gyermekedet megvédje tőle, ellenőrizze, hogy a pénzét jól használod-e, nem élsz-e vissza a hatlalmaddal.

Hatóság és település szerint más-más tapasztalatod lesz ezzel kapcsolatban.

Van olyan gyámhatóság, aki segít téged, és akár még arra is számíthatsz, hogy jogi tanácsokat ad, segít megigényelni az ellátásokat, és segít neked intézetet keresni, ha arra lesz szükségetek.

Sokan azt tapasztalják meg, hogy a gyámhatóság beköltözik az életükbe, és már-már zaklatásig menően számoltatja el a gondnokot. Cudarul megbánják a döntésüket, de visszakozni már nem tudnak.

Mi a 2 legnagyobb baj a gondnoksággal?

Mert visszacsinálni szinte lehetetlen. Ha egyszer valakit gondnokság alá helyeztek, akkor egy bírósági tárgyalás során visszaszerezni a cselekvőképességét szinte lehetetlen.

A bírók félnek attól, hogy ha ők visszaadják valakinek a cselekvőképességét, és valami történik, akkor az az ő rossz döntésük következménye lesz. A gyámhatóság is ugyanettől fél. És ami ennél is fontosabb: a gondnokság alá helyezés során készült egy igazságügyi elmeorvosi szakértői vélemény, ami leírta a gyermekedről, hogy cselekvőképtelen, és ezért gondnokság alá kell helyezni. Márpedig szerezni egy másik véleményt, ami ennek az ellenkezőjét támasztja alá, szinte lehetetlen.

A másik legnagyobb gond az, hogy amíg te vagy a gondnok, addig mindent meg tudsz tenni a gyermekedért. De ha te már nem leszel, akkor a gyámhatóság keresni fog egy másik, sok esetben hivatásos gondnokot.

A hivatásos gondnokok havonta 3 ezer forint fizetséget kapnak azért, hogy foglalkozzanak a gyermekeddel, és kb. ennyi idejük is lesz rá. El fogják intézni a szükséges iratkokat, de ezen kívül – tisztelet a kivételnek – felé sem fognak nézni, és amilyen gyorsan csak lehet, beadják egy intézetbe.

Nem akarlak ijesztegetni, de legtöbb esetben ez szokott történni, hacsak a rokonság közbe nem lép, és nem veszi magához a sérült családtagot.

A gondnokság ugyanis egy durván jogfosztó helyzet, amiben a fiad vagy a lányod gúzsba van kötve.

Amíg vele vagy, addig ebből nincs baj, de később már nem tudod befolyásolni az életét, és akkor más fog róla dönteni, neki pedig nem lesz beleszólása.

Hogyan viszonyulj a gondnokság alá helyezéshez?

Azt javaslom, ha egy mód is van rá, kerüld el, hogy gondnokság alá helyezd a gyermeked. Ez sokszor kőkemény harcokat jelent, mert a hivatalban kitalálják, hogy nem fogadják el az aláírását, és keserves lesz elintézni egy rakás jelentéktelen adminisztrációs ügyet. Sokan egyébként pont ezért döntenek a gondnokság alá helyezés mellett.

Ha végképp elkerülhetetlen, akkor figyelj arra, hogy a lehető legkevesebb területen korlátozzák a jogait. A legfontosabb terület a lakhatása: ne hagyd, hogy arról, hogy hol lakik, a gondnoka dönthessen. Nagyon sok fogyatékos ember ugyanis azért nem tud kiszabadulni az intézetekből, mert a gondnok és a gyámhatóság ezt nem engedi meg neki.

És ma Magyarországon alig találsz emberséges lakóotthonokat, ahol biztos lehetsz abban, hogy normálisan bánnak vele.

Megoldás enyhe fogyatékosság esetére: támogatott döntéshozatal

A támogatott döntéshozatal enyhe fokban értelmi fogyatékos embereknek jelenthet megoldást. Remek megoldás még idősebb vagy alkoholgondokkal küzdő személyek gondnokság alá helyezése helyett. Ebben az esetben nem fosztják meg a gyermeked a döntéshozatal jogától. Rendelnek mellé egy támogatót, aki segít neki jó döntéseket hozni. Sajnos Magyarországon nagyon ritkán ítélik meg ezt a lehetőséget a bíróságok, pedig sok sérült embernek remek megoldást jelentenének.

Ekkor ugyanis van egy tanácsadójuk, akivel rendszeres kapcsolatban vannak, és fontos ügyekben meg tudják kérni őt, hogy segítsen nekik jó döntést hozni akár egészségügyi, akár pénzügyi, akár lakhatással kapcsolatos ügyekben.

Hogyan csináld, ha elkerülhetetlen?

A legfontosabb, hogy a lehető legenyhébb korlátozást kérjétek a bíróságtól. A cselekvőképességet lehet teljesen és részlegesen is korlátozni. Próbáljátok elérni, hogy a korlátozás csak részleges legyen, és minél kevesebb ügycsoportra terjedjen ki. Már írtam korábban, hogy a lakóhely megválasztását semmiéppen ne engedjétek korlátozni, mert ezzel egy életre be lehet zárni valakit egy intézetbe.

A másik legfontosabb teendőd, hogy beszélj erről minél többet a gyermekeddel, ha már sor kerül az eljárásra. Gondolj mindig arra, hogy neki milyen jövője lesz akkor, ha te már nem leszel vele. A legfontosabb, amit mindenképpen mondj el neki:

  • Ha egyszer olyan gondnokot akarnak kinevezni hozzá, akit ő nem akar, akkor ezt bátran mondja el a gyámhatóságnak, és tiltakozzon. Ekkor ugyanis az adott személyt nem lehet kinevezni.
  • Fontos, hogy tudja: szinte minden jogát elvesztette, de egy joga megmaradt: bármikor indíthat egy bírósági eljárást azért, hogy visszaszerezze a cselekvőképességét.
  • Joga van ennek érdekében ügyvédet fogadni. Segíts neki, hogy ezzel a jogával élni is tudjon, és tanítsd meg neki, hogy a Google-ben hogyan kereshet ügyvédet magának. Ha nincs pénze (vagy ha a gondnok nem ad erre pénzt), akkor keressen ingyenes jogsegélyt. Néhány civil szervezet nyújt ingyenes jogi képviseletet gondnokság alá helyezett embereknek azért, hogy visszaszerezzék a cselekvőképességüket.

A legfontosabb alapelv

Próbáld elkerülni, ha egy mód van rá, és próbálj olyan megoldásokat keresni, amelyek gondnokság nélkül is segítenek megoldani egy ügyet. Ha nincs rá mód, nézz utána, hogy a támogatott döntéshozatal nektek megoldást jelent-e. Ha pedig erre nincs lehetőség, küzdj azért, hogy a legenyhébb korlátozást ítéljék meg neki. És végül, tanítsd meg neki, hogyan szerezheti vissza a jogait, ha egyszer úgy dönt, hogy függetlenebb életet akar élni.

A függetlenség mindenki számára az egyik legnagyobb kincs. Enélkül kicsit kevésbé érezzük magunkat embernek. Add meg neki a lehetőséget, hogy ebből minél több jusson neki, és lehetősége legyen minél függetlenebb, boldogabb életet élni.

Te mit tapasztaltál?

Segíts másoknak, és egy hozzászólásban írd meg a történeted a gondnoksággal kapcsolatban. Te mit tapasztaltál?

Kategória: Életmód

Mountain View

Töldtsd le: ingyenes könyv sérült gyermeket nevelő szülőknek.

Hogyan kezeld okosan a pénzügyeid, és segíts még többet a gyermekednek, hogy boldog jövője legyen?

Bejegyzést írta: Verdes Tamás

Tamás honlapkészítéssel foglalkozó WordPress szakértő. A Prémium Honlap tulajdonosa és bloggere. SEO blogja vállalkozói weboldalak fejlesztésére összpontosít.

Reader Interactions

Vélemény, hozzászólás? Válasz megszakítása

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Elsődleges oldalsáv

fogyatékossági támogatás nyomtatvány letöltése

Hol töltheted le a fogyatékossági támogatáshoz szükséges nyomtatványt?

A fogyatékossági támogatást egy nyomtatvány segítségével igényelheted. A nyomtatvány mindenkori friss verzióját a Magyar Államkincstár honlapján érheted el. A következő linkre kattintva már ott is vagy.

Juttasd el másokhoz is!

Iratkozz fel, és vidd el ingyen most.

Mountain View

Korábbi írások

Hol töltheted le a fogyatékossági támogatáshoz szükséges nyomtatványt?

Ki mit ért kitagolás alatt? Kormányok, igazgatók és civilek bábel tornyában

Fogyatékosok otthona Magyarországon: mit kell róla tudnia minden szülőnek?

Ápolási díj tudásbázis

Miért nem fogja a hazai fogyatékosságügy soha utolérni a nyugatot?

Ápolási díj 2019: mennyi lesz, és emelik-e?

Emelt összegű ápolási díj: mikor vagy rá jogosult, hogyan igényeld?

10 szívós előítélet a fogyatékos emberekről

Ápolási díj utalása: mikor és hogyan érkezik meg hozzád?

Hogyan védd meg a bántalmazástól sérült gyermeked?

Kiemelt ápolási díj: Jár-e neked? Hogyan igényeld?

Alapösszegű ápolási díj: mit jelent, kaphatod-e, hogyan igényeld?

A jövő időt támogatja

További támogatónk

VAVO

Waldorf Iskolák Gödöllőn

2018 © Jövő idő · Készítette a Prémium Honlap